Sağlık,  Uncategorized

Pırasanın faydaları nelerdir?

– Kemik ve kas sağlığını destekleyen iki önemli mineral potasyum ve kalsiyumdur. Özellikle gelişim çağı ve hamile kadınların iki vitaminden bol bol faydalanmaları gerekir. Pırasa içerdiği magnezyum ve kalsiyum maddeleri sayesinde kemiklerin ihtiyacı olan mineralleri yüzde 60 oranda karşılar.

– Kandaki homosistein seviyesi yükselince ortaya çok ciddi boyutta damar ve kalp hastalıkları çıkar. Damarların içerisinde bu madde artıkça yağlanmaya neden olur. Pırasa kandaki bu seviyeyi azaltır. Ayrıca nitrik oksit üretimini düşürerek damar sağlığını korur. Yapılan bir araştırmada düzenli tüketilen pırasanın kalp ve damar hastalıklarının seviyesini sıfırladığı görülmüştür.

– İçeriğinde yağ barındırmayan pırasa kilo aldırmaz. Obeziteye karşı en etkili bitkilerden biridir. Lif sayesinde tokluk hissi vererek uzun süre yemek ihtiyacını önler. Ayrıca vücuda enerji verir.

– Metropol yaşamın insan sağlığında en ciddi boyutta etkilediği uyku düzeni açısından da pırasa oldukça önemlidir. Pırasa içerdiği mineraller sayesinde beyinin uyuşmasını etkileyerek uyku haline sokar. Bu süreç içerisinde de vücudun kendisini yenilemesini destekler. Ayrıca vücuttaki toksinleri mesane biriktirerek idrar ya da dışkılama ile atmasını sağlar.

– Vücutta besinler nedeniyle biriken toksinler eklem aralarında iltihaplanmaya neden olur. Bu oluşan ödemler ciddi vücut ağrılarının yaşanmasını sağlar. Pırasa antioksidan özelliği sayesinde bu toksinleri temizleyerek iltihaplı hücrelerin birikmesini önler.Eklem ağrılarında en doğal tedavi yöntemidir.

– Antiseptik özelliği sayesinde vücuda giren enfeksiyonlu hücrelerle savaşır. Bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklara karşı kalkan oluşturur. Kış aylarında yüksek oranda yaşanan sağlık sorunlarını azaltır. vücudun oksijen seviyesini dengeleyerek yaşanan basınç sorununu sıfırlar. Vücuttaki dengesiz basınç ciddi baş, burun ve kulak ağrısına neden olur.

– Folik asit sayesinde sindirim sisteminde meydana gelen bozulmaları düzenleyerek stres, depresyon ve yorgunluk gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını azaltır. Beyin hafızasını güçlendirerek konsantrasyonu artırır. Folik asit maddesi özellikle hamilelik ve gelişim çağlarında alınması gereken önemli bir maddedir.

– Hemoglabin maddesi az olan kişiler kansızlık gibi hastalıklar yaşar. Hemoglabin yükselmesi için ise vücudun belirli oranda demir vitamini alması gerekir. Bir tabak pırasa günlük demir oranını karşılayarak kansızlığı gidermede yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: