Sürdürülebilir Yaşam

KARBON AYAK İZİ NEDİR ?

Karbon ayak izi küresel iklim değişikliği hakkında yapılan tartışmalarda yaygın olarak kullanılan bir terim haline gelmiştir. Peki,tam olarak karbon ayak izi nedir? Karbon ayak izi, bir faaliyetin doğrudan veya dolaylı olarak neden olduğu veya bir ürünün yaşam evreleri boyunca biriken karbondioksit emisyonlarının toplam miktarının bir ölçüsüdür. Buna bireyler, popülasyonlar, devletler, şirketler, kuruluşlar, sanayi sektörleri vs dahildir.

Yediğimiz yemeğin türüne, ulaşım şekline ve elektrik tüketimimize bağlı olarak hepimizin farklı karbon ayak izleri var. Örneğin, araba kullanırken yaktığımız benzin, ısınmak için kullandığımız enerji ve yediğimiz gıdaların üretim süreci, belirli miktarda karbondioksit emisyonuna sebep olmaktadır. Karbon ayak izini etkileyen faktörlerden bazıları şunlardır: enerji tüketimi, sanayileşme, hayvancılık, atık maddeler ve insan faaliyetleri.

Biz de evimizde, okulumuzda, iş yerlerimizde, yolculuk yaptığımızda küçük değişiklikler yaparak karbon ayak izimizi azaltabiliriz. Bazılarınız şunu düşünebilir. Tek bir kişinin ayak izi ne fark edecek? Şunu bilmeliyiz ki, karbon ayak izinizi azaltarak, sera gazı emisyonlarının genel olarak azaltılmasına katkıda bulunabiliriz. İklim değişikliğiyle mücadelemizde herkesin küçük değişiklikler yapması büyük sonuçlara yol açabilir J Sadece çevreyle de ilgili değil. Karbon ayak izimizi azaltmak, daha sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamamıza ve paradan tasarruf etmemize yardımcı olabilir. Daha temiz hava, daha sağlıklı bir diyet veya daha düşük enerji faturaları olsun, karbon ayak izimizi azaltmanın bu faydaları aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadele etmek için üzerimize düşeni yaptığımız anlamına gelir.

Karbon ayak izimizi azaltmanın bazı yolları:

EVDE

 • Evimize yalıtım yapalım.

Yaşam alanımızı ısıtmak pahalı bir süreç olabilir. Çatı katımızı ve duvarlarımız gibi yerleri yalıtarak, evimizin kışın sıcak ve yazın serin kalmasını sağlayabiliriz. Bu, daha az enerji kullanacağımız, karbon ayak izimizi ve ev faturalarımızı azaltacağımız anlamına gelir.

 • Yenilenebilir kaynaklara geçelim.

Güneş, rüzgar veya hidroelektrik enerjisinden elektrik sağlayan bir şirkete geçerek ev emisyonlarımızı azaltabilir ve enerji faturalarımızdan tasarruf edebiliriz. Yaşadığımız yerde kolayca bulunabiliyorsa, güneş panelleri bile kurabiliriz.

 • Enerjiyi tasarruf edelim.

Enerji tasarruflu ampuller satın alarak evimizi daha çevre dostu hale getirebiliriz. Ek olarak, kullanmadığımız her şeyi kapattığımızdan ve fişini çektiğimizden emin olalım.

 •  Daha az su kullanalım.

Suyu evlerimize ulaştırmak için enerji gerekir. Dahası, oradayken ısıtmak da oldukça enerji gerektirir. Böylece daha az kullanarak çevreye yardımcı olabilir ve karbon ayak izimizi azaltabiliriz. Dişlerimizi fırçalarken musluğu kapatmayı, banyo yapmak yerine kısa duşları almayı ve sadece ihtiyacımız olan suyu kaynatmayı deneyelim.

 • Diyetimizi değiştirelim

Yediğimiz yiyeceklerin çevre üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Örneğin et ve süt ürünleri üretmek için çok fazla toprak, su ve enerji gerekir. Ayrıca çok fazla metan(bir sera gazı) oluştururlar. Dahası, ithal edilen ürünler yerel ürünlerden çok daha fazla kaynak kullanır.

İŞ YERİNDE

 • Işıkları söndürelim.

Boş odalara ve ofis alanına elektrik sağlamak büyük bir enerji kaybıdır. Işıkları ve cihazları kullanmadıkları zaman kapatarak enerjiyi boşa harcamadığınızdan emin olabiliriz. Ayrıca sorunu çözmek için otomatik, harekete duyarlı ışıklar ve enerji tasarruflu LED ampuller takmayı isteyebiliriz.

 • Dijitale geçelim

Başkalarıyla çevrimiçi işbirliği yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Seyahat etmek yerine video konferans kullanarak veya belgeleri online paylaşarak emisyonlarımızı azaltabiliriz.

 •  İşe bisikletle/yürüyerek gitmek

Bisiklete binmek ve yürümek, seyahat etmenin en çevre dostu yollarından ikisidir. Ve sadece çevre için değil, aynı zamanda sağlığımız için de iyidirler. Mümkünse bisiklete binmeyi veya işe yürüyerek gitmeyi seçelim.

 • Azaltalım, yeniden kullanalım, geri dönüştürelim.

Her şirket, günlük çalışmalarında bir sürü farklı ürün kullanır. Kağıt, elektronik cihazlar, ambalaj veya su gibi şeyler olsun, hepsinin bir karbon ayak izi vardır. Ürettiğimiz atık miktarını azaltarak, BT ekipmanları yeniden kullanarak ve atıkları geri dönüştürerek gerçek bir fark yaratabiliriz.

 • Tek kullanımlık plastiği ortadan kaldıralım

Tek kullanımlık plastikler uygun olabilir, ancak çevre için oldukça korkunçlar. Sadece suları kirletmekle kalmıyorlar, aynı zamanda üretmek ve geri dönüştürmek için enerjiye ihtiyaç duyuyorlar. Şirketimizin karbon ayak izini azaltmak için tek kullanımlık kahve bardakları ve çatal bıçak takımı gibi şeyleri kullanmayı bırakabiliriz.

OKULDA

 • Farkındalığı artıralım

Okul topluluğumuz sera gazları, karbon ayak izleri veya iklim değişikliği gibi şeyler hakkında fazla bir şey bilmiyor olabilir. Bu konularda farkındalık yaratarak bunu değiştirebiliriz. Okul projeleri ve bağış toplama etkinlikleri gibi şeyler, öğrencileri ve ailelerini çevreyi korumanın önemi konusunda  bilgilendirmeye yardımcı olabilir. Bu, etrafımızdakilerin ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olabilir.

 • Kompost yapalım

Kompostlama, özellikle gıda atığı bu kadar büyük bir sorun olduğunda, çevre için çok iyidir. Okulumuzda bir kompostlama planı kurarak, metan emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olabiliriz. Üstelik bu kompost türü ücretsizdir, üretim için enerji harcamaz ve okul bahçelerimiz için iyidir.

Seyahatte

Toplu taşıma araçlarını kullanmak ,uçuşlarda aktarma yapmadan doğrudan gitmek istediğimiz ülkeye uçmak,yanımızda  tekrar kullanılabilir su şişesi taşımak gibi faaliyetler karbon ayak izimizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Karbon ayak izinizi hesaplamak için bu linke tıklayabilirsiniz:

http://www.karbonayakizi.com/calculator/calculator.aspx

@ecobloggerrr

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: