A Harfinden Başlayan Bilgiler,  Ansiklopedi,  Uncategorized

“APUKURYA” Nedir / Kimdir ? “APUKURYA” Hakkında Bilgi Nelerdir ?

APUKURYA
İstanbul’un Rum halkı arasında “büyük perhiz”e girmeden önce şubat ayında, karnaval günlerinde düzenlenen eğlencelere verilen ad. Türkler tarafından “apukurya” denildiği halde Rumlar “apekriya” derlerdi.
Apukurya eğlenceleri üç hafta sürerdi. Her haftanın başka bir adı olduğu gibi bu haftalarda yenilen yemekler de ayrıydı. “Kreatini” adı verilen ilk haftada bol bol et ve etli sebzeler yenirdi. Her türlü yemeğin yendiği ikinci haftaya “Tirini” denilirdi. “Stridia” adlı üçüncü haftada ise istiridye ve öteki deniz ürünleri yenirdi. Bu eğlencelerin son günü mutlaka pazartesiye rastlardı. “Katari Lefteri” adı verilen bu günde Tatavla’da (bugün Kurtuluş) panayır düzenlenir, ertesi gün kırk gün sürecek “büyük perhiz” başlardı.
Apukurya gecelerinde garip maskeler takarak ve makyajlar yaparak maskara kılığına girildiği için halk arasında “apukurya maskarası”, “apukurya maskarası gibi”, “apukurya maskarasına dönmek” deyimleri doğmuş ve günümüze kadar kullanılagelmiştir.
Beyoğlu’nda başta bugünkü İstiklal Caddesi olmak üzere sokaklarda çalgılar eşliğinde gösteriler yapan halk salonlarda da balolar düzenleyerek eğlenirdi (bak. karnavallar).
Bibi. A. Rasim, Fuhş-ı Atik, II, İst., 1340, 181-218; S. M. Alus, “Apukurya”, Resimli Tarih Mecmuası, VI, S. 72 (Aralık 1955), 4228-4230, 4246; “Apukurya Maskaraları”, İSTA, II, 891-901; “Apukurya”, 1KSA, II, 746-748.
İSTANBUL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: