Sürdürülebilir Yaşam

5 R Kuralı Nedir ?

5 R KURALI

Kullandığımız her ürünün çevresel bir maliyeti vardır. Atıklarımızı 5 R’ye göre yöneterek, ürettiğimiz atıklara dikkat ederek hepimiz bir fark yaratabiliriz. Sürdürülebilir yaşam tarzımıza başlamadan önce ne yapacağımızı ve doğru bilgiye nasıl ulaşacağımızı bilmemiz gerekiyor.Yapabileceğimiz tek şey atıkları azaltmak değil.Peki 5R KURALI nedir ve gerçekten işe yarıyor mu?

1.REFUSE/REDDET

Yaptığımız her satın alma seçimi, istediğimiz dünya için bir oydur. Eylemlerimizin çevresel etkileri hakkında dikkatlice düşünelim.5 R’den ilki reddetmektir. İhtiyacımız olmayan şeyleri reddetmeye başlayalım ve istemediğimiz şeylere hayır diyelim. Örneğin:

 • Plastik alışveriş poşetleri: İster süpermarkette ister giyim mağazalarında, eşyalarımızı yeniden kullanılabilir bir alışveriş çantasına veya el çantasına koyabiliriz.
 • Ücretsiz su şişeleri: Uçakta veya konferansta o ücretsiz su şişelerine hayır diyelim. Onun yerine yeniden kullanılabilir su şişemizi yanımıza almayı unutmayalım!

2.REDUCE/AZALT

5 R’nin ikincisi azaltmaktır. Yaşam tarzımızı gözden geçirelim ve tüketimimizi azaltmanın ve kaynakları korumanın yollarını bulalım.Uzun süre yada ömür boyu sürecek kaliteli ürünler satın alalım ve günlük israfı azaltmak için harekete geçmeye başlayalım. Bu fikirler yardımcı olabilir:

 • Satın aldığımız plastik ürünlerin miktarını azaltalım: Yeniden kullanılabilir cam kavanoz larda bulunan cilt bakım  ürünleri, bitki bazlı sert fırçalar, bambu diş fırçaları, kalıp sabun gibi ambalajsız, gübrelenebilir ve geri dönüştürülebilir alternatifleri tercih edebiliriz.
 • Satın aldığımız kıyafet miktarını azaltıp kaliteyi satın alalım: Giysilerimizin nereden geldiğine, kimin tarafından yapıldığına, nasıl yapıldığına ve neyden yapıldığına dikkat edelim.
 • Çok amaçlı ürünleri tercih edelim: Gerçekten her şey için özel bir ürüne mi ihtiyacımız var? Sirke camı temizlemek için, genel temizleyici olarak, yumuşatıcı olarak ve kokuları nötralize etmek için kullanılabilir. Yağlar ve killer hem cildi hem de saçı temizlemek, nemlendirmek ve tedavi etmek için kullanılabilir. Yeniden kullanılabilir balmumu bezleri kaseleri kaplamak, sandviçleri sarmak veya atıştırmalıkları saklamak için kullanılabilir.
 • Öğle yemeği için yanımıza artan yemekleri alabiliriz: Bu, yiyecek atıklarından, plastik atıklardan, paradan tasarruf sağlar.
 • Kendi cilt bakım ve temizlik ürünlerimizi yapalım: İhtiyacımız olan tüm malzemeleri ve birçok kolay tarifi yakında sizlerle de paylaşacağım J
 • İmkan doğrultusunda kendi sebzelerimizi ve otlarımızı yetiştirebiliriz

3.REUSE (AND REPAİR)/YENİDEN KULLANMA (VE ONARIM)

5 R’nin üçüncüsü yeniden kullanmak (ve onarmak). Yepyeni satın almak yerine ürünleri yeniden kullanmaya ve onarmaya başlayalım. Tek kullanımlık ürünleri  yeniden kullanılabilir ürünlerle değiştirelim ve bozuk ürünleri onararak paradan ve atıklardan tasarruf edebiliriz.

 • Altı büyük yeniden kullanılabilir ürünlerle başlayabiliriz.Yeniden kullanılabilir bir su şişesi, yeniden kullanılabilir pipet (veya pipetsiz), yeniden kullanılabilir kahve fincanı/termosu, yeniden kullanılabilir alışveriş poşetleri, yeniden kullanılabilir ürün poşetleri ve yeniden kullanılabilir gıda bezleri veya poşetleri (vegan veya balmumu bezleri gibi).Bunları mutlaka bulundurmaya çalışalım.
 • Yeniden kullanılabilir kaplar: Öğle yemeğimizi paketlemek, ürünleri bir arada tutmak, paket servisi almak, şarküteri ürünleri satın almak ve çok daha fazlası için kullanalım. Paslanmaz çelik bir kap hafiftir ve ömür boyu dayanırken, birçok cam kap sızdırmazdır.
 • Çay poşetleri:Poşet çayların yerine yaprak çayları tercih edip bunları yeniden kullanılabilir çay süzgeçlerin içinde demleyebiliriz.
 • Kahve filtreleri: Tek kullanımlık kahve filtrelerini yıkanabilir kahve filtreleriyle değiştirebiliriz.
 • Bisikletler,farklı aletler:Kırıldı mı? Atmak yok.Yenisini almak yerine kırılan eşyaları en yakın tamirciye götürüp tamir edebiliriz.

4. RECYCLE/GERİ DÖNÜŞTÜRME

5 R’nin dördüncüsü geri dönüşümdür. Geri dönüşüm mümkün mertebe desteklenmeli ancak bu materyaller bir noktadan sonra dönüştürülmeye müsait olmuyor. Verdiğimiz bu bilgi ise bazı eşya, kıyafet, mutfak gereci gibi objelerde şu ibarenin nedeni: bu defterde %60 geri dönüştürülmüş kağıt kullanılmıştır. Geri Dönüşüme gelene kadar 5R’nin diğer üyeleri sizlere yardımcı olacaktır. Geri Dönüşüm başvuracağınız son madde olmalıdır.

5.ROT/KOMPOST YAPMA

Ve 5 R’nin son adımı kompost yapmaktır ( çürütmektir). Yemek artıklarımızı kompostlamak sadece bahçemiz için besin açısından zengin gübre sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çöplüklerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını da azaltmaya yardımcı olur. Yiyecek artıklarını genel çöp kutusuna atmak yerine, onları bir kompost yığınına atabiliriz.

  @ecobloggerrr

Sürdürülebilir Yaşam’a Dair Daha Bilgiye Ulaşmak İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: